Pracuju jako provozní v tradiční české hospůdce. Kolem oběda, když jsou meníčka, je frmol. Jinak zas tolik lidí nechodí. Druhá várka lidí pak chodí až večer na pivo. Takže si stíhám všímat, co se děje venku. Někdy si dokonce sednu na zahrádku před restauraci a pozoruju okolní svět. Onu zahrádku objímá zděný plot. Ne moc vysoký, asi tak metr padesát. A jak tak jednou sedím ve chvilce volna a piju kafe, něco jsem slyšela.

Nějaké šustění. Nějak jsem to neřešila a pak jsem i něco zmerčila. Před zídkou někdo stál. A vypadal jako sprejer. Přiblížila jsem, abych viděla. A opravdu, byl to sprejer. Nespletla jsem se. Vytočila jsem na mobilu číslo policie, ale ještě jsem nezmáčkla tlačítko volat. A s mobilem jsem přišla až na zahrádku. Když mě sprejer uviděl, tak zvedl hlavu, usmál se a pozdravil. A pak pokračoval dál ve sprejování.

To…

To mě znepokojilo. Čekala jsem, že bude zdrhat. Ale on ne. Tak jsem za ním došla a zeptala se, co to má znamenat. A on, že kreslí to, na čem jsme se domluvili. A já jen překvapeně zamrkala. Nakonec z toho vzešlo, že si spletl hospůdku. Nebyl to vandal, ale umělec. A byl domluvený s kavárnou, co má taky zahrádku. Akorát ob jeden dům vedle. Oni totiž chtěli zhezčit zděnou zídku vytvořením nějakého toho sprejového umění.

Je to taková mladistvá kavárna, takže k nim se to určitě hodí. K naší tradiční české restauraci to ale vůbec nesedne. Jinak bych umělci řekla, ať dílo dokončí. Ten se pak neskutečně omlouval. Že je to opravdu trapas. Já jsem mu přiznala, že jsem si myslela, že je vandal. Takže jsme se nakonec oba zasmáli. Každopádně to bylo potřeba řešit. Nejdřív jsem nevěděla jak, ale pak mě něco napadlo. Dala jsem do internetového vyhledávače hledat firmu na odstranění graffiti.

Přestože…

Přestože se o graffiti v tomto případě nejednalo. Ale říkala jsem si, že nám pomůžou. Je to přece jen sprejový výtvor. I když daleko povedenější než ty, co vídáme v ulicích od vandalů. Pozvala jsem proto profesionální firmu A SERVIS LIPKA, s.r.o., která nám vyšla skvěle vstříc. Opravdu si komunikaci s touto firmou nemůžu vynachválit. Takže zpětně celou tuto událost hodnotím pozitivně. Vlastně se nic nestalo. Tito odborníci z Odstranění Brno, graffiti, se specializující tedy na nechtěné graffiti. Ale samozřejmě si poradili hravě i s tímto sprejovým výtvorem. Zídka podle mě vypadá jako nová, po obrázku sprejového umělce ani památka.

Takže se mi ulevilo. Vše navíc proběhlo tak rychle, že si toho snad zákazníci ani nemohli všimnout. Za což jsem byla opravdu vděčná. Možná bych mohla stručně říct, jak to odstraňování sprejového obrázku probíhalo. Pro případ, že to čte někdo, kdo se chce zbavit opravdu nějakého nechtěného graffiti. Jednoduše pracovníci nejdříve co nejvíce zeslabovali místo se sprejovým výtvorem. A teprve pak ještě danou pasáž přetřeli totožnou fasádní barvou. Tím se vše sjednotilo a nikdo by nepoznal, že ještě před chvílí se tam nějaký sprej nacházel.