V našem městečku jsme uspořádali menší food festival. Strašně jsme to obdivovali, jak se s tím v poslední době roztrhl pytel. A sama jsem se i po Česku na pár těchto food festivalů vydala a vždy to byl pro mě skvělý zážitek. Proto mě mrzelo, že se u nás nic neděje. Že je to škoda. Takže jsem „prozkoumala terén“. Tedy, bavila jsem se o tom s několika lidmi a sondovala, zda by o takovou akci neměli zájem. Nakonec jsem se rozhodla pravý food festival uspořádat.

Food festival

K pořádání jsme vybrali nádvoří staré radnice, které je vlastně ze tří stran obehnané budovou a jen jedna je otevřená, takže to je ideální. V té otevřené části se udělal vstup a jednotlivé stánky s prodejci jídla a restauracemi pak byly dokola toho nádvoří. Přípravy trvaly dlouho a než se vše podchytilo a úředně vyřídilo, neoslovovali jsme zatím žádné potenciální prodejce. Protože jsem měla přece jen strach, že je tam malá šance. Že se to nepodaří domluvit a bylo by mi trapné pak zájemce odmítat. Takže jsem začala oslovovat jednotlivé zástupce restaurací, prodejce farmářských výrobků, cukráře, kořenáře a kdovíkoho ještě, až poté, co jsem měla černé na bílém, že se food festival v našem městě může konat. A k mému překvapení, byl o stánky obrovský zájem. Za týden jsem měla všechny obsazené, včetně dvou náhradníků. V to jsem ani nedoufala.

Počátek nové tradice

Abych to zkrátila, celá akce měla velký úspěch. Přišla spousta lidí, někteří kuchaři už odpoledne neměli co prodávat. Takový byl o ně zájem. Takže bych celou akci zhodnotila více než kladně a už jsme se postupně začali domlouvat na příští ročník. Ten se asi bude muset přesunout někam, kam se vejde více stánků. Firma, která stánky stavěla a zase rozebírala, byla skvělá. Práci odvedli načas. Nakonec jsem šla místo ještě zkontrolovat, jestli je po odstranění stánků vše v pořádku a trochu jsem se lekla. Tedy spíš hodně.

Mastná dlažba

Dlažba vypadala docela hrozně. Byla špinavá od různých jídel, mastná a celkově taková flekatá. Údržbář natáhl hadici s vodou na zalívání truhlíků, že dlažbu na nádvoříčku spláchne. Ale efekt víceméně nulový. Proto jsem se obrátila na úklidovou firmu A SERVIS LIPKA, s.r.o., se kterou pravidelně spolupracujeme v interiéru. Ale vyčištění dlažby exteriéru jsme po nich zatím nežádali.

Každopádně v A SERVISU jsou vždy nadmíru ochotní, takže řekli, že to pro ně rozhodně není žádný problém. Řekli, že si s takovým zašpiněním poradí jejich kvalitní chemické přípravky a kotoučový stroj. Ten zajistí detailní a hloubkové vyčištění. Ostrava mytí podlah pak postupoval následujícím způsobem. Podlahu nejdříve kvalitně vydrhli pomocí velmi účinné čistící chemie. Jakmile byl povrch důkladně vykartáčován, následovalo odsátí veškerých nečistot. Hlavně mastnot a vlhkosti vysoce výkonným vysavačem, na kterém je napojena hubice s gumovými lištami. Poté podlahu ještě jednou namočili čistou vodou, aby se neutralizovala od zbylého chemického roztoku.