Pracuju jako provozní v kavárně a před pár lety jsme musely podniknout zásadní změny, aby kavárna nezkrachovala. Protože ve větším městě, kde je v dnešní době kavárna na každém rohu, to není zrovna jistý výdělek. Byly dny, kdy jsme měli jen dva hosty a pak nic. Takže jsme byly razantně v minusu. Dlouze jsem pak s majitelkou řešila, co s tím provedeme. Byly dvě možnosti. Buď to zavřít nebo se pokusit změnit úplně koncept a pokračovat s podnikáním dál. Majitelka byla optimistická, proto jsme se rozhodly pro druhou variantu. Hodiny a hodiny jsme pak vymýšlely a malovaly a počítaly a zase počítaly, až jsme vymyslely předělávku, u které jsme doufaly, že nám pomůže kavárnu udržet naživu. Odstraňování graffiti Ostrava

kavárna a graffiti2     kavárna a graffiti3     kavárna a graffiti4

Udělaly jsme si takový

Udělaly jsme si takový menší průzkum trhu. Obešly jsme všechny kavárny v okolí a přemýšlely, co by se sem hodilo, co tu ještě není, abychom lidi zaujaly. Nakonec jsme se shodly na tom, že tu chybí nějaká pohodová kavárna pro mladé. V naší čtvrti je navíc jedna fakulta. Takže by se hodilo nějaké vyžití pro studenty, co by bylo v alternativním duchu, nebylo svázáno žádnými konvencemi.

Meníčko jsme proto vytvořily trošku levnější než okolní kavárny, abychom ty studenty nalákaly. Takže žádné „latéčko“ za 60 kaček. Ke kávě, zelenému čaji, který jsme trošku „upgradovaly“ a nazvaly pak jako povzbuzující, pro ponocující studenty. Dále jsme ke kávě místo zákusků (jak to bylo doteď) daly takové modernější, levné varianty – cheesecaky, štrůdl a ze slaného pak zapečené toasty se sýrem a sendviče se zeleninou a tuňákem. Na pití jsme pak zavedly ještě piva z menších pivovarů, několik druhů vín a domácí limonády, které se barista naučil dělat.

kavárna a graffiti5kavárna a graffiti6kavárna a graffiti7

Meníčko samotné…

Meníčko samotné by asi nestačilo, proto jsme s majitelkou určily také částku, kterou věnuje na předělání interiéru. Teď to bylo takové neutrální, pastelové posezeníčko pro dámy. Nábytek jsme všechen prodaly a místo toho různě po bazarech sehnaly židle a dva dvojmístné gauče a pár křesel. Každý kousek byl jiný. Každý originál. Všechno bylo různě barevné a občasné oprýskaniny tomu dodávaly atmosféru. Místo zdobených stolků jsme jen nalakovaly palety, přes které se položily na míru uřezané skleněné desky. A bylo téměř hotovo. Na zdi jsme daly obrázky a výtvory pouličních umělců a hlavní dílo měl být prostor za barem. Pozvaly jsme si na to profi graffiti umělce (který samozřejmě neničí domy, sprejuje jen na plátna a povolené zdi).

Bohužel jsme nějak nestíhaly, tak jsme si jen s oním umělcem předali klíče, vysvětlili si to a druhý den to byl šok. Umělec nás asi nepochopil a nasprejoval boční stěnu, která měla zůstat čistá (právě na vystavování a obměnu výtvorů). Hrozně se omlouval, uznal, že to byla jeho chyba, proto se vzdal honoráře a obrázek přesprejoval na zeď za barem. Za „ušetřené“ peníze jsme si pak pozvali profesionální firmu Odstraňování graffiti Ostrava, která nám vyšla skvěle vstříc. Opravdu si komunikaci s touto firmou nemůžeme vynachválit. Tito odborníci specializující se na nechtěné graffiti nám tedy graffiti na boční straně odstranili. A zeď je jako nová, po obrázku ani památka. Odstraňování graffiti Ostrava

kavárna a graffiti8kavárna a graffiti10kavárna a graffiti9